Szukasz pomocy w sprawie A1?
 
Pozostaw Telefon - Pomożemy!


Nasi Eksperci z sukcesem pomogli
już dziesiątkom przedsiębiorstw.


Łukasz
Chybalski

Barbara
Dziadek
 
Zgłoś problem

 
Czym jest formularz A1?

Jest to dokument poświadczający podleganie w zakresie ubezpieczeń społecznych pod jurysdykcję danego kraju.

Dokumenty  A1 na terytorium całej Europy są takie same - jest to tzw. Formularz Unijny, na podstawie wydanego formularza A1 odprowadza się składki w danym kraju UE i uzyskuje się także zwolnienie z obowiązku opłacania tych składek w innym kraju.
 

Ważne informacje na temat A1

Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne możesz odprowadzać tylko w jednym kraju UE, dokumentem stwierdzającym gdzie masz je odprowadzać jest właśnie A1.

Eksperci Instytutu pomagają pozyskać swoim klientom formularz A1 z krajów takich jak: Wielka Brytania, Niemcy, Słowacja, Francja.
 

Kto wydaje A1?

1.Polski ZUS w przypadku pracowników lub zleceniobiorców delegowanych do pracy zagranicą (UE).

2. Polski ZUS w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą czasowo wykonujących czynności w innym kraju UE.

3. Inne zagraniczne Instytucje ubezpieczeniowe w przypadku osób wykonujących prace w wielu krajach UE lub prowadzących działalność gospodarczą w jednym kraju i pracującym etatowo w innym kraju.

Dlaczego A1 jest tyle warte?

Jeśli jesteś polskim przedsiębiorcą, który jednocześnie pracował np w Anglii i nie odprowadzał w Polsce należnych składek ubezpieczeniowych własnie formularz A1 jest jedynym dokumentem dzięki któremu nie będziesz musiał zapłacić składek z odsetkami do polskiego ZUSu.

Jeśli jedziesz do pracy np. w Niemczech jako pracownik oddelegowany lub sam delegujesz swoich pracowników musisz mieć A1 - aby być pewnym posiadania ubezpieczenia oraz nie zostać potraktowany jako pracownik lub pracodawca zatrudniający na czarno.

Udostępnij na Facebook